Vyznačuje se jemně ovocnou vůní a dlouhým tělem. Na jazyku potěší příjemná kyselinka a hladký projev s přívětivou tříslovinou. Chuť lehčí, s menším obsahem tříslovin, harmonická. Ve vůni a chuti můžeme hledat květiny a čerstvé seno.

Obsah cukru: suché
Odrůda: Modrý Portugal
Přívlastek: jakostní
Barva: červené
Ročník: 2007
Zbytkový cukr: 4 g/l
Obsah lahve: 0,75 l
Kyseliny: 5,1 g/l
Viniční trať: Vinná hora
Alkohol: 12,00%
Obec: Vrbovec
Extrakt bez cukru: 25,0 g/l

Stáří a původ: stará odrůda, asi z Portugalska. Traduje se, že roku 1772 povolal hrabě de Fries na svůj zámek v Bad Vöslau u Vídně několik vinařů z okolí a předal jim svazky réví odrůdy, které dostal od své obchodní agentury v Oportu v Portugalsku. Odrůda měla takové přednosti, že za několik let byly v okolí obce vysazeny dvě třetiny vinic odrůdou Blauer Portugieser. Podle jména obce se jí také říkalo „Vöslauer“. Mladé víno Modrého Portugalu má jemnou květinovou vůni, která je nesmírně příjemná, a je-li podporována mladistvou harmonií vína, pak svádí k opakovanému doušku. Při zrání vína se objevují vůně čerstvého sena.

Pěstování se rozšířilo i do sousedního Badenu a postupně do celé monarchie. V Bad Vöslau vzniklo u tamní firmy R. Schlumberger v roce 1848 první šumivé víno z Modrého Portugalu, které si získalo nesmírný ohlas daleko za hranicemi Rakouska. U nás byl kdysi Modrý Portugal nejrozšířenější modrou odrůdou nejen pro svou vysokou plodnost, ale i proto, že se díky své jemnosti a svěžímu aroma dobře pije.

Comments(0)

Leave a Comment