Seznamte se s Chardonnay, které pochází z 10 let starých vinic jižní části znojemské vinařské podoblasti. Ve vůni můžete objevit jemnou chlebovinku, ale i ovocné tóny po zelené vinohradnické broskvi. Chuťový projev je krásně hladký a jemně minerální. Náznak nasládlosti připomíná chuť letních jablek. Vína Chardonnay jsou uznávanými, vyhledávanými a v současnosti nejmódnějšími víny na světě.

Obsah cukru: suché
Odrůda: Chardonnay
Přívlastek: jakostní
Barva: bílé
Ročník: 2008
Zbytkový cukr: 5,3 g/l
Obsah lahve: 0,75 l
Kyseliny: 6,2 g/l
Viniční trať: Dolní vinohrady
Alkohol: 12,00%
Obec: Slup
Extrakt bez cukru: 21,6 g/l

Stáří a původ: stará odrůda, Francie. Odrůda pochází z Burgundska. Genovou analýzou bylo zjištěno, že pravděpodobně vznikla samovolným křížením odrůd Pinot noir a Heunisch. Odrůdu Heunisch přinesli do západní Evropy Hunové a pěstovala se ve všech evropských vinařských oblastech pro dobrý vzrůst a bohaté sklizně. Odrůda měla mnoho synonym. Například u nás byla ve středověku známá pod názvem Běl velká. Je zajímavé, že i když Heunisch dával víno lehké až vodnaté, při jeho křížení s Rulandským modrým vznikla tak vysoce jakostní odrůda, jakou je Chardonnay.
Původně se předpokládalo, že se jedná o mutaci Rulandského bílého (Pinot blanc), a proto se ve Francii označovala jako Pinot Chardonnay nebo Gamay blanc. V rakouském Štýrsku jako Morillon a v Alsasku jako Weisser Clevner.

U nás se od nepaměti pěstovala ve smíšených výsadbách s Rulandským bílým. V současné době patří mezi módní bílé odrůdy a spolu se Sauvignonem a Ryzlinkem rýnským nepochybně dává nejkvalitnější bílá vína na světě. Chardonnay je rozšířenou odrůdou nejen po celé západní i východní Evropě. Například Kalifornie produkuje ročně přes 500 milionů lahví vína této odrůdy a v jejím rozšiřování nezaostávají ani v Jižní Americe, Austrálii, na Novém Zélandu a v Jihoafrické republice.

Comments(0)

Leave a Comment