Nízce mineralizovaná pramenitá voda Rajec obsahuje kolem 300 miligramů minerálů v jednom litru. Zásobuje tělo vyváženým množstvím potřebných látek, například vápníkem a hořčíkem.

Původ a historie.
Pramenitá voda Rajec se rodí v panenské přírodě Rajecké doliny. Rajecká dolina, která má tvar trojúhelníku, je pokračováním Žilinské kotliny. Na severu ji ohraničuje řeka Váh s výběžkem Javorníků a Kysuckou vrchovinou, na východě hřeben Lúčanské Malé Fatry, který se táhne od Váhu u Strečna přes Minčol, Veľkou lúku na Kľak a na jihu a západě hřebenu Strážovských vrchů od Fačkovského sedla přes vrchol Strážov a skupinu Skaliek.

Nejstarší osadou Rajecké doliny je město Rajec. Archeologické nálezy a v posledních letech podniknuté výzkumy dokazují, že Rajecká dolina byla osídlená už v dávných dobách. První písemná památka – historický údaj o Rajci – je z 12. století. Král Béla III. vydal v roce 1193 pro svého věrného iobagiona Vrazla listinu, ve které je Rajec poprvé zmíněn při vytyčování hranic majetku darovaného králem jako Raich. Raich vznikl ze slova Reiz, což lze přeložit jako půvab, taj, krása.

První písemná zmínka o Rajci jako městě pochází z roku 1397. V roce 1604 král Rudolf II. vydal koncesi na pořádání jarmarků. O několik let později král Matěj II. osvobodil měšťany od placení královského mýta a místního poplatku v celé zemi. Jeho listinu potvrdila v roce 1749 královna Marie Terezie. Originál této listiny patří k nejvzácnějším exponátům Městského muzea.

Oblast Rajecké doliny patřila po dlouhou dobu pod správu Lietavského panství se sídlem na Lietavském hradě. Ten se hrdě vypínal na severním okraji Rajecké doliny a do druhé poloviny 16. století plnil vojenskou i obrannou funkci. Jeho slávu a majestátnost nám dnes připomínají jen zvětralé ruiny zříceniny. (http://www.rajec.com/cz)

Výrobní závod:
Kofola, a. s.
Rajecká Lesná 1
013 15 Rajecká Lesná, SR

Comments(0)

Leave a Comment