Zelený Bio čaj z Darjeelingu
Světlý, zlatě zelený nálev, svěží sladce zelinkavé aroma s mírně natrpklou, jemně trávovitou chutí. Zelené čaje ze zahrady »Nagri Farm« jsou zpracovány podobně jako japonské zelené čaje »mokrou« cestou ukončení fermentačních (oxidačních) procesů v listu párou. Je tím zaručena jemnost a typická zelinkavost v chuti čaje.

Forma: Celolistový
Oblast:
Darjeeling
Zahrada: Nagri Farm
Sklizeň: 3. sklizeň
Rok: 2010
Lot: 102/10
Označení: FTGFOP 1
Značka: Clonal
Země původu: Indie

Dodavatel: Darjeeling.cz.

Typickým čajem z oblasti himálajského předhůří indického Darjeelingu je čaj černý. Až v posledních letech začínají místní producenti více experimentovat a my můžeme ochutnat darjeelingské oolongy, bílé i zelené čaje. Zelený čaj ze zahrady Nagri Farm je jedním z nich. Při jeho výrobě se majitelé zahrady nechali inspirovat japonským způsobem zpracování čajových listů. Proces oxidace, který má zásadní vliv na to, zda výsledný čaj bude černý, zelený nebo polozelený, je v tomto případě ukončen ihned po sběru listů. A to horkou parou – japonským způsobem na japonských strojích.

Pro darjeelingskou oblast je zelený čaj ze zahrady Nagri Farm netypický. Zde se pěstují čaje výhradně ekologickým způsobem zemědělství bez použití jakýchkoliv pesticidů či chemických hnojiv. Nagri je pravděpodobně zkomolenina slov „Nav Gauri“, která poukazují na devět inkarnací Šivovy manželky Parvati. Parvati se v různých formách objevuje na Zemi vždy, když je zapotřebí její síly, kterou zabíjí démony a přináší světu mír.

Ale proč je tato 150 let stará plantáž nazývána farmou? Právě v pionýrských dobách objevování krás a potenciálu této oblasti britskými kolonisty se muž jménem Greenhill rozhodl založit zde mléčnou farmu. Její existence neměla dlouhého trvání a záhy byla přebudována na čajovou zahradu, ale jméno se uchytilo a je používáno dodnes i přes snahu pojmenovat tuto zahradu „Makarjung“.

Zahrada Nagri Farm se nachází jihozápadně od Darjeelingu v údolí Rung Bong. Rozkládá se na mírných svazích v nadmořské výšce od 760 do 1950 metrů a na více než 570 hektarech zaměstnává okolo 900 pracovníků. Kromě čaje (256 hektarů) se zde pěstuje také kardamon, zázvor ale i orchideje a v nižších oblastech dokonce pomeranče.

Zahrada je od roku 2004 certifikována jako 100% bio-organická.

Comments(0)

Leave a Comment